Biograficzny 1990

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę 41 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Biograficzny z 1990 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Przebudzenia to oparta na autentycznych wydarzeniach poruszająca opowieść o lekarzu, który na zawsze zmienił życie swych pacjentów. W rolach głównych wystąpili: Robert De Niro i Robin Williams. Williams gra rolę dr Malcolma Sayera, naukowca, który wykorzystuje eksperymentalny lek, by przywrócić do pełnej świadomości pogrążonych w katatonii pacjentów. De Niro wciela się w postać Leonarda, pierwszego pacjenta, który przechodzi kontrowersyjną terapię. Zachęcony powodzeniem eksperymentu dr Sayer decyduje się podać lek pozostałym chorym.
Henry Hill jest świeżo upieczonym gangsterem. Jego partnerzy za wszelką cenę chcą zajść jak najwyżej w hierarchii i zabiją każdego, kto stanie im na drodze.
W centrum akcji znajdują się handlarze dziełami sztuki, Theo van Gogh i jego brat Vincent, uparty malarz. Theo pomaga swemu bratu finansowo, jeszcze bardziej jednak dodawaniem otuchy, głęboko bowiem wierzy w talent Vincenta. Na geniuszu artysty jednak w jego czasach się nie poznano.


Młoda pisarka Anais Nin daje się uwieść Henry'emu Millerowi, amerykańskiemu autorowi osiadłemu w Paryżu, a szczegóły ich romansu skrupulatnie odnotowuje w swoim dzienniku. Do niezwykłej pary dołącza wkrótce prowokująca i zmysłowa żona Henry'ego, June. "Henry and June" to niezapomniana opowieść o trojgu ludzi, których połączył skandalizujący związek, oparta na zakazanych fragmentach słynnego dziennika Anais Nin.
Film opowiada o chłopcu chorym na dystrofię mięśniową. Mike Mills mieszka z matką i walczy z ciężką chorobą. Ogólne niedowłady jednak postępują i w końcu matka musi oddać chłopca do domu opieki społecznej, gdzie Mike musi mieszkać z ludźmi w różnym wieku, często z ciężkim niedorozwojem psychicznym i o dużej niepełnosprawności fizycznej. Co gorsza, personel medyczny i pozostali opiekunowie nie traktują pacjentów godnie - chorzy są lekceważeni, poniżani i bezradni w obliczu karygodnego traktowania przez osoby, które mają im pomóc przetrwać trudny okres w życiu. Mike postanawia podjąć walkę o godne traktowanie oraz o własne miejsce na ziemi, w którym mógłby godnie dożyć końca swoich dni, choć wie, że niewiele mu ich już zostało.

Korczak

7,3
Wrzesień 1939. Korczak, w mundurze Wojska Polskiego pełni służbę na ulicach Warszawy. Przez wychowanka Heńka namawiany jest do zdjęcia munduru, aby nie rzucać się Niemcom w oczy, ale stanowczo odmawia. Powstaje getto. Sierociniec przenoszony jest na jego teren. W czasie ewakuacji ginie wóz z kartoflami. Korczak idzie z interwencją na gestapo. Zostaje aresztowany.
Janet Frame dorasta w biednej rodzinie, w otoczeniu licznego rodzeństwa. Już od wczesnych lat odstaje od reszty dzieci. Zaczyna studia, które pozwolą jej w przyszłości uczyć, jednak dojmująca samotność doprowadza ją do próby samobójczej. Janet zostaje uznana za schizofreniczkę i zamknięta w szpitalu psychiatrycznym na osiem lat. Bohaterka zaczyna jednak pisać książki, które po latach przyniosą jej uznanie i sławę.
Oświęcim rok 1941. Więźniowie obozu katorżniczo pracuję w miejscowej żwirowni. Niebezpieczeństwo stwarzają osypujące się żwirowiska. Podczas zawału jeden z więźniów postanawia wykorzystać nadarzającą się okazję do ucieczki. Znajduje schronienie w klasztorze, do którego docierają informacje o konsekwencjach jego ucieczki dla tych, którzy pozostali. Dziesięciu przypadkowo wybranych więźniów zostaje skazanych na śmierć głodową w bunkrze. Ojciec Maksymilian Kolbe dobrowolnie godzi się zastąpić jednego z nich, biorąc na siebie wyrok… Kilkanaście lat po wojnie Jan dowiaduje się o beatyfikacji zakonnika.
Film opisuje młodzieńcze lata życia, Marcela, reżysera filmowego. Jego ojcem jest nauczyciel, razem tworzą szczęśliwą rodzinę. Pewnego lata razem z całą rodziną wybierają się na wakacje. Marcel poznaje tam chłopca o imieniu Lili, z którym się zaprzyjaźnia i przeżywa wiele miłych chwil.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…